Щоб повідомити інших водіїв про те, що за кермом авто знаходиться людина з деякими фізичними відхиленнями, використовують спеціальні інформаційні таблички, наприклад знак Інвалід. Виглядає він як жовтий квадрат зі схематичним позначенням інваліда в колясці. Такий розпізнавальний знак дає водієві, який керує автомобілем, певні пільги.
У ПДР вказується, що громадяни з інвалідністю можуть керувати автомобілем, але тільки тоді, коли їх стан не перешкоджає цьому. Тому спеціалісти автошколи Авто-Дор також навчають курсантів з обмеженими фізичними можливостями.
Хто може встановити знак на автомобіль?
Відповідно до правил дорожнього руху табличку «Інвалід за кермом» можуть встановлювати лише три категорії осіб:
- Інваліди першої та другої групи.
- Водiї, що займаються транспортуванням людей з обмеженими можливостями.
- Батьки дітей-інвалідів.
Інвалідам третьої групи розпізнавальна табличка не видається. Такий виняток пов’язаний з тим, що зазвичай хвороби, які дозволяють отримати цю групу інвалідності, не впливають на якість життя. Якщо внаслідок захворювання у людини з’являються серйозніші функціональні відхилення, треба звернутися до медустанови для отримання спеціальної довідки від МСЕ. Тоді нададуть іншу категорію, і водій отримає право на знак Інвалід.
Що потрібне для оформлення?
Купити знак Інвалід може кожен громадянин із відповідними функціональними порушеннями. В офіційних документах не існує жодних заборон щодо цього. Для їх придбання не знадобляться дозволи чи довідки про інвалідність. Продавець продасть їх вам без будь-яких питань, оскільки спеціальні наклейки знаходяться у вільному доступі.
Однак під час керування машиною з такою наклейкою посвідчення про інвалідність має бути поряд. Інспектор ДІБДР може перевірити його будь-якої миті, а також переконатися в його справжності. Відсутність документів тягне за собою адміністративну відповідальність. Крім того, власник автомобіля повинен занести свою машину до спеціального реєстру, де знаходяться всі транспортні засоби, що належать людям з обмеженими можливостями.
Чи знак Інвалід є обов’язковим?
Табличку «Інвалід за кермом» не потрібно встановлювати в обов’язковому порядку, робити це треба лише за власним бажанням. Виплачувати штрафи за її відсутність чи нести іншу форму відповідальності не доведеться.
Проте є винятки. Так, знак «Глухий водій» входить до обов’язкових. Щоправда, багато водіїв не дотримуються цього припису, тому що і в цьому випадку жодних покарань не передбачається. Єдина проблема – це технічний огляд, оскільки без такої розпізнавальної наклейки пройти його неможливо.
Де краще розмістити наклейку?
Основні правила, які стосуються допуску ТЗ до експлуатації, свідчать лише про те, що знак Інвалід можна розміщувати на передньому або задньому склі. Конкретне місце встановлення не вказується.
Тому в даному випадку треба керуватися простим правилом – будь-які наклейки ззаду чи спереду потрібно фіксувати так, щоб вони не впливали на огляд при водінні. Наррімер, зручно розмістити табличку:
- Праворуч, у верхньому кутку на передньому склі біля водія.
- Зліва, вгорі чи внизу на задньому склі.
На задньому склі наклейка може розташовуватися в будь-якому місці, оскільки чітких розпоряджень щодо цього немає. Єдине логічне побажання у цьому, що вона має заважати видимості. Також її мають добре бачити з великої відстані водії інших транспортних засобів.
Які пільги чекають на водіїв з обмеженими можливостями?
Існує низка правил ДД, від яких водій, який має знак Інвалід, може відступати у разі потреби. При цьому слід пам’ятати, що на супроводжуючого, який перевозить інваліда, ці привілеї не поширюються. Серед пільг для людей із функціональними порушеннями можна назвати такі.
Їзда під знаки, що забороняють рух
Транспортний засіб зі спеціальним розпізнавальним знаком, який керує людина з інвалідністю, може не припиняти їзду під покажчики «Рух заборонено» та «Рух механічних транспортних засобів заборонено». Крім того, для людей з обмеженими можливостями відкрито їзду у пішохідних зонах, де вони не живуть та не працюють.
Парковка в недозволених місцях
Водій-інвалід може зупинятися та стояти стільки, скільки йому потрібно, у зоні дії таких покажчиків:
- «Стоянка заборонена»;
- «Зона обмеженої стоянки»;
- «Стоянка заборонена за непарними числами»;
- «Стоянка заборонена за парними числами».
Дія цього правила поширюється і на знак «Зупинка заборонена», але лише тоді, коли під ним розміщена табличка «Крім осіб із інвалідністю». В інших випадках ігнорувати його не можна. Читайте подробиці про виконання вимог знака Стоянка заборонена тут.
Безкоштовне паркування
Інвалід першої та другої групи, який наклеїв на скло відповідну табличку може безкоштовно зайняти місце на платній парковці. Правила дорожнього руху зобов’язують розміщувати, як мінімум, одне таке паркомісце, позначене табличкою або розміткою. Якщо ви припаркуєтеся там без належних підстав, сплатіть штраф.
Можливість не користуватися ременями безпеки
У цьому випадку йдеться про пасажирів з обмеженими можливостями, а не про водіїв. Таким чином, пасажир із фізіологічними особливостями, що перешкоджають використанню ременів безпеки, може не пристібатися. Проте, чи варто вважати пільгою – спірне питання. Адже ремінь убереже від травм не лише під час аварій, а й за екстреного гальмування. Про те пристібатися чи ні читайте тут.
Таким чином, знак Інвалід справді дає власнику низку привілеїв, які спрощують рух транспортного засобу. Але не слід забувати, що користуватися цими пільгами може лише дуже вузьке коло людей і лише за наявності відповідних документів. Порушників суворо покарають.
Ви у своїй статті зазначили: “Інвалідам третьої групи розпізнавальна табличка не видається”, відповідно вони не користуються тими ж правами які надає знак 7.17.
Можна посилання на п. ПДР, де зазначено обмеження для осіб з інвалідністю 3ої групи?
На місці де проходить речень безпеки стоїть кардіостимулятор чи мусить водій надавати ремінь інв 2 гр
Чи можна інваліду ІІ гр. Зупинитись під знаком “зупинка заборонена” для висадки пасажира?