Щоб уникнути можливих небезпек під час обгону, треба добре володіти теоретичним матеріалом, а також багато практикуватися. Окрему увагу слід приділити правильному трактуванню дорожніх покажчиків. Хоча знаки не можна розділити на більш і менш важливі, проте група сигналів, що забороняють, вимагає особливої уважності. Сьогодні у блозі нашої автошколи обговоримо знак обгін заборонено та його особливості.
Як виглядає і що означає знак обгін заборонено
Обгін вважається одним із найнебезпечніших маневрів на дорозі. Якщо потрібно більше інформації про цей маневр, читайте нашу статтю. Незважаючи на те, що таку дію часто доводиться виконувати на шляху, будь-яка незначна помилка може спричинити водія великого ризику. Цей ризик – не просто штраф за порушення. Часто доводиться розплачуватись своїм здоров’ям і навіть життям. Тому вивчаючи будь-які правила, насамперед слід запам’ятати саме те, що не можна робити при керуванні автомобілем. Якщо говорити про сигнали, що забороняють обгін, треба враховувати чотири пункти:
- 3.25 – знак обгін заборонено. Цей покажчик у типовій для цієї групи круглій формі, з білим тлом та червоною широкою канвою. На ньому силуети двох легкових автомобілів. Праворуч авто чорного кольору, а ліворуч – червоного.
- 3.26 – кінець заборони маневру. Традиційно круглий знак із білим тлом, проте вже із чорною окантовкою. Посередині знаходяться також два легковики сірого кольору, їх перекреслюють чотири чорні діагональні лінії.
- 3.27 – вантажним автомобілям забороняється обганяти. Виглядає практично ідентично сигналу 3.25, тільки з лівого боку розташовується червона вантажівка. Вантажним вважається транспорт масою понад 3,5 тонни.
- 3.28 – кінець заборони маневру для вантажівок. Він має той самий вигляд, що й покажчик 3.26 тільки не має зображення сірої вантажівки на лівій половині.
Відповідно сигнали 3.25 і 3.27 вводять заборону на обгін машин, що попутно їдуть, по зустрічній смузі, а 3.26 і 3.28 – скасовують його дію. При цьому в правилах є уточнення, що навіть якщо є цей покажчик, можна випереджати одиночні транспортні засоби, що рухаються зі швидкістю до 30 км/год. Одиночними називають одиничні ТЗ, що буксирують авто разом з буксированими, автопоїзди та тихохідну техніку. На тихоходах зазвичай є спеціальні розпізнавальні таблички (про тихоходи читайте тут). Також до списку транспорту, який можна об’їхати в даній ситуації, належать велосипеди, мотоцикли, скутери, гужовий транспорт.
Місце встановлення, зона дії
Знак обгін заборонений призначений для запобігання аварійним ситуаціям (про безаварійне водіння тут). Часто на деяких ділянках небезпека дороги обумовлена об’єктивними обставинами – особливостями рельєфу, погодними умовами, поганим станом покриття або різкими змінами траєкторії. Тому вказівник найчастіше встановлюють у таких місцях:
- перед підйомом;
- не відрізки з крутими поворотами;
- під час ремонтних робіт;
- в умовах поганої видимості;
- перед мостом;
- при звуженні кількох смуг в одну.
Покажчик має пріоритетну силу по дорозі. Якщо ви рухаєтеся дорогою із суцільною розміткою, то тут питань не виникає. Але якщо розмітка переривчаста чи відсутня, але в ділянці стоїть забороняючий знак, його сигнал має перевагу. Зона дії поширюється на такі відрізки:
- у межах населених пунктів та за межами до найближчого перехрестя;
- до покажчика про закінчення населеного пункту за умови відсутності регульованого чи нерегульованого перехрестя;
- за містом до сигналу 3.26 або 3.28;
- до кінця моста, якщо вказівник стоїть перед ним.
Також знак обгону заборонено може діяти, виходячи із вказівок додаткових дорожніх табличок. У різних випадках трапляються поєднання з табличками, які уточнюють конкретну дистанцію або час його дії.
Якщо на маршруті головну дорогу перетинає або до неї примикає польова, лісова та інші стежки без покриття, сила вказівника не припиняється. Так само вона триває, коли на заваді зустрічаються виїзди з прилеглих територій.
А якщо порушити?
Якщо ви здійснили маневр обгону в забороненому місці, штрафу не уникнути. За порушення цих правил стягують грошове покарання у розмірі 425 гривень або 25 неоподатковуваних мінімумів. Розмір штрафів ми вказуємо на момент публікації статті.
Пам’ятайте, що навряд чи вдасться виправдатися відсутністю розмітки. Відповідно до ПДР, у нас працює правило пріоритету знака над розміткою. Винятком може бути ситуація, якщо ви почали обгін до знака по переривчастій лінії, а закінчуєте маневр вже після нього і суцільною. У разі штрафні санкції не застосовуються.
Також відіграють роль обставини, за яких відбулося порушення та його наслідки. Якщо мають місце додаткові правопорушення, що обтяжують, то іноді це може призвести до позбавлення водійського посвідчення. Якщо ж проїзд під знак обгін заборонено спричинив аварійну ситуацію, то залежно від її складності можна отримати штраф у розмірі 1445 гривень (на момент публікації статті) або обмеження волі.
Що ще треба знати?
Новачки часто плутають випередження з обгоном. Щоб розібратися на відмінності процесів, потрібно запам’ятати основну особливість обгону. Цей маневр передбачає виїзд на зустрічну смугу. Що ж стосується випередження, то воно полягає в перевищенні швидкості щодо попутно їдуть по суміжній смузі авто.
Як виконати обгін правильно
Коли виникає необхідність обігнати інші автомобілі, потрібно обов’язково дотримуватись певної черговості процедур:
- Простежити за авто, яке рухається попереду (чи не планує водій повертати чи перебудовуватись).
- Переконатись у тому, що зустрічка вільна.
- Оцінити наявність достатньої відстані для безпечного об’їзду.
- Заздалегідь увімкнути сигнал повороту не тільки при виїзді зі смуги, а й перед поверненням до неї.
Але спершу будьте уважні та переконайтеся, що жодних заборонених сигналів чи умов на дорозі немає. Важливо також правильно реагувати, якщо вас випереджають. Якщо обгін почав ваш попутник, потрібно поступитися і не намагатися прискорюватися в цей момент. Будь-які перешкоди з вашого боку в такому разі забороняються і можуть бути трактовані як порушення.
Знак обгін заборонений не має особливих складнощів розуміння. Однак деякі деталі все ж таки вимагають пояснень. Автошкола Авто-Дор регулярно публікуємо корисні статті на тему водіння, тому що ми дбаємо про своїх учнів та читачів. Також у нашому блозі ви знайдете багато новин зі світу автомобілів – від новинок різних брендів до зміни правил дорожнього руху.