Порядок руху транспортних засобів проїжджою частиною регулюється різними дорожніми покажчиками. Будь-який орієнтир на шляху не повинен залишатися поза увагою водія, тому що від цього часто залежить його безпека. Знак односторонній рух зазвичай не має складнощів у трактуванні. Проте трапляються ситуації, які потребують особливих розглядів. Розглянемо аспекти застосування цього знака.
Який вигляд і де встановлюють знак односторонній рух?
Цей дорожній покажчик згідно ПДР України належить до розділу інформаційно-вказівних знаків. Він позначений пунктом 5.5 “Дорога з одностороннім рухом”. Це табличка у вигляді квадрата з синьому тлі. Посередині знака зображено велику стрілку білого кольору, яка спрямована вгору. Цей орієнтир повідомляє нам про наближення до дороги, де по всій ширині відбувається рух лише у одному напрямі. Чому взагалі виникає потреба такого типу проїзду? Причини можуть бути такі, наприклад:
- незначний обсяг транспортних засобів, що рухаються цим маршрутом в одну зі сторін і велике переважання потоку в протилежний бік;
- характеристики конкретної вулиці визначають її як вузьку, якщо це може створити небезпеку під час двостороннього руху;
- ділянка дороги призначена для проїзду до другорядних шляхів, що свідчить про його приналежність до односторонніх.
Знак одностороннє рух встановлюють спочатку дорожнього відрізка. Також його дублюють після кожного перехрестя у разі наявності такого упродовж шляху. На деяких односторонніх шляхах встановлення знака не потрібне, наприклад:
- на об’їзних коліях, що ведуть до сервісних об’єктів;
- на початку примикання доріг на складних багаторівневих перетинах;
- на ділянках, які відокремлені бульваром чи смугами від дороги із зустрічкою;
- на автомагістралях із роздільним трасуванням, якщо зберігається хороша видимість.
Ці випадки не припускають наявності будь-якого знака з вищезгаданої групи, оскільки односторонні ділянки мають очевидні параметри.
Додаткові покажчики
У місцях, де їзда дозволяється лише одному напрямку, можуть встановлювати як знак односторонній рух. При виїзді такий шлях з іншого шляху можна також зустріти інші сигнали з групи інформаційно-вказівних. У правилах такі знаки позначені пунктами 5.7.1 та 5.7.2. Ці орієнтири представлені у вигляді горизонтальних прямокутних табличок синього кольору із зображенням білої стрілки, спрямованої вліво та вправо відповідно. Їх можна зустріти на перехрестях у тому випадку, коли водій перетинатиме односторонню дорогу. Вказівка стрілки повідомляє сторону, в яку дозволяється проїзд.
Також для позначення кінця колії з одним напрямком проїзду використовують покажчик 5.6. Цей орієнтир виглядає ідентично сигналу 5.5 тільки на ньому немає червоної діагональної лінії, яка перекреслює основне значення. Він попереджає водія про те, що незабаром з’являться зустрічні авто. Паралельно з покажчиком встановлюють знак 1.26 “Двосторонній рух”.
З орієнтирами в’їзду на односторонню ділянку ми розібралися. Але на виїзді на вас також чекає сигнал 3.21 “В’їзд заборонений” або “цегла”. Він повідомляє про те, що заїжджати на цю ділянку з вашого боку заборонено. Про дії під знаком Цегла дивіться у цій статті.
Що можна у зоні дії покажчика 5.5?
Головна заборона, яка вводить знак одностороннього руху, полягає у неможливості руху у протилежному напрямку. Часто водіїв також цікавить питання щодо зупинки в таких умовах. Зупинятися тут можна, якщо виконуються такі умови:
- Праворуч на краю проїжджої частини, за умови відсутності сигналів, що забороняють.
- За наявності узбіччя зупинитися можна тільки на ній, не зачіпаючи проїжджу частину.
- З обох сторін на багатосмуговій дорозі та в межах населеного пункту (для легкових автомобілів).
- Зліва на смузі для громадського транспорту вантажівкам понад 3,5 тонни тільки для завантаження та вивантаження (парковка забороняється).
При цьому зупинка забороняється, якщо між вашим авто та іншим краєм дороги залишилося менше 3 метрів. Також стоянка дозволяється лише за 15 метрів до зупинки громадського транспорту.
Деякі водії також не знають як бути з їздою заднім ходом там, де є знак односторонній рух. Відповідно до правил, а саме пункту 10.10, допускається їзда заднім ходом на такій ділянці, якщо при цьому не створюється перешкоди чи небезпеки іншим учасникам дорожнього руху. Ще про їзду заднім ходом читайте тут.
Рекомендується також звертатися до інших осіб за допомогою для забезпечення безпеки маневру. Логічно, що здійснювати розворот у цих обставинах забороняється, оскільки ви опинитеся на зустрічній смузі.
Штрафні санкції
Порушення вимоги сигналу 5.5 може спричинити дуже серйозні наслідки. Розмір грошового покарання залежить від обставин. Однак, враховуючи специфіку покажчика, можна припустити, що таку провину трактують як порушення розташування транспортного засобу на проїжджій частині або правил їзди автомагістралями. Такі умови можуть спричинити штраф у розмірі 510 гривень.
В’їзд на смугу з одностороннім рухом не в тому напрямку може спричинити створення аварійної ситуації. Тут уже буде застосована частина 5 тієї ж статті, де сума стягнення становить 1445 грн. У цьому випадку також передбачена можливість позбавлення прав на строк від півроку до року (види та розміри штрафів зазначені на момент публікації статті).
Знак односторонній рух відіграє велику роль у забезпеченні безпеки на дорозі. Все, що потрібно від водія – це гранична уважність та знання правил. Автошкола Авто-Дор допомагає своїм учням та читачам розбиратися у питаннях автоводіння будь-якої складності.