Водії знають, що на деяких ділянках колії зустрічається зміна ширини колії. Звуження дороги може бути спровоковане різними факторами – від особливостей рельєфу до тимчасового ремонту полотна. У таких місцях установлюють відповідні дорожні знаки. Про те, як діяти, побачивши такий сигнал, поговоримо в блозі автошколи Авто-Дор.
Що означає знак Звуження дороги?
Коли проїжджа частина суттєво звузилася, і змінилася кількість смуг на шляху, можна зустріти попереджувальний покажчик. Зменшення ширини супроводжують три варіації цього знака, які повідомляють про наступне:
- обмеження з правого боку (1.5.2);
- зміна зліва (1.5.3);
- звуження дороги по обидва боки (1.5.1).
Трактування орієнтира цілком очевидне – він інформує про закінчення однієї зі смуг і необхідність перебудується. Важливість присутності знака обумовлена небезпекою ситуації, адже якщо дорога різко стала вже – це крутому повороту. Найчастіше ця група покажчиків працює у тандемі із дорожньою розміткою. Однак, якщо це не так – водієві варто бути уважнішими. У деяких випадках, коли дорожня ситуація не має подвійного трактування, можна обійтися і без подібних знаків.
Зовнішні відмінності
Сигнали цього належать до попереджувальним, тому їм, як іншим представникам виду, властива трикутна форма. Типовими є і кольори – біле тло з червоним контуром. У центрі знака розташовані символи дороги чорного кольору. Якщо вказівник має жовте тло – це говорить про його тимчасовий характер. При цьому основний знак у такому разі супроводжується й іншими покажчиками, які інформують про дорожньо-транспортні роботи та зобов’язують водіїв зменшити швидкість.
Місця та правила встановлення
У ПДР прописано конкретну відстань до небезпечної ділянки, на якій має розташовуватися знак. За межею населених пунктів ця дистанція становить 150-300 метрів, оскільки швидкість руху за містом завжди вища. У населеному пункті такий проміжок дорівнює 50-100 метрам. Ця відстань може в деяких випадках відрізнятись від регламентованого, проте тоді метраж до найближчого звуження вказують на додаткову табличку. Зустріти цей знак можна у таких ситуаціях:
- якщо одна зі смуг закінчується – це відбувається досить часто на заміських багатосмугових трасах;
- у місці здійснення ремонтних робіт;
- на місці дорожньо-транспортної пригоди;
- при виїзді з другорядної дороги на широку магістраль;
- біля проїзду під мостом.
Також причиною встановлення знака може бути інтенсивний трафік на певній ділянці. Менш популярні незавантажені напрямки завжди будуть вужчими. У містах покажчик може розташовуватися біля місця зупинки громадського транспорту.
У кого пріоритет, а хто поступається?
Розібратися в питанні хто кому має поступитися побачивши знак, який позначає звуження дороги, досить легко. Щоб швидко засвоїти ці правила, інструктори Авто-Дор підготували прості та зрозумілі рекомендації:
- Якщо ви рухаєтеся правою крайньою смугою, і вона припиняється, то потрібно перебудуватися вліво.
- Коли їдете з лівого боку – відповідно переміститися потрібно праворуч.
- Ті автомобілі, які прямують центральною смугою, і траєкторія руху, яких не змінюється, мають переважне право на проїзд. Тобто, той, хто примикає, повинен поступатися всім водіям центральної смуги і починати свій маневр лише в тому випадку, коли потік машин закінчився або з’явився достатній проміжок між головними рядами.
- Якщо дорога двосмугова і ви рухаєтеся на перешкоді – потрібно пропустити зустрічний транспорт.
Однак за щільного руху автомобілів своєї черги можна чекати нескінченно. Тому існує негласне правило у такій ситуації. Вважається, що якщо машин надто багато, особливо коли йдеться про звуження смуг з обох боків, то водії намагаються пропускати сусідніх бокових рядів через одного. Або, коли залишається одна смуга для руху, то машини рухаються по черзі. Учні автошколи точно чули про такі нюанси. Також часто окремі водії готові поступитися, якщо машина перебудовується, подаючи при цьому світловий сигнал. У ПДР таке питання не регулюється, тож автоаматори намагаються бути взаємоввічливими.
У деяких випадках покажчик звуження дороги супроводжується дорожніми знаками пріоритету, які чітко означають порядок проїзду складної ділянки. Як їх трактувати читайте тут.
Якщо ви пересуваєтеся незнайомою дорогою, будьте дуже уважні. Вибирайте безпечну швидкість та намагайтеся заздалегідь розглянути знак або розмітку, щоб вчасно виконати маневр перебудови. Так ви можете уникнути аварійної ситуації.
Якщо небезпечна ділянка без знаків
Трапляється і таке, коли звуження дороги є, а позначень цього факту немає. Така ситуація може статися, якщо на заміській трасі сталася ДТП і орієнтир ще не встигли встановити. Або через недоробки дорожніх служб – сигнал пошкоджений, а розмітка стерта. Таке становище збиває з пантелику будь-якого водія. У цьому випадку діяти потрібно так само, як і у ситуації з наявністю знака та розмітки. Правила подолання вузької ділянки залишаються колишніми і їх потрібно дотримуватись. Майте на увазі, що якщо потік машин у такому місці буде більшим, вам навряд чи вдасться швидко зорієнтуватися і заздалегідь почати перебудову – через щільний поток машин ви можете просто не помітити цю необхідність.
Що ще треба знати?
Серед інших видів знаків зустрічаються варіанти, які схожі за значенням із покажчиком звуження дороги. Наприклад, до таких можна віднести сигнали з групи, що вказують на дозволений напрямок об’їзду перешкоди. Зовні орієнтир зовсім не схожий – кругла форма, синє тло та білі символи. Проте знак також зобов’язує водіїв перебудову в деяких випадках.
Схоже значення і навіть розташування символів мають сигнали з інформаційно-вказівних. Це знаки, які повідомляють про додаткову смугу руху або її закінчення. Білі значки також розташовані на блакитному тлі, лише представлений покажчик у формі вертикального прямокутника. Як і при звуженні смуг, цей орієнтир може бути командою перебудуватися.
Таке явище як зменшення ширини проїжджої частини досить поширене. Тому важливо знати особливості проїзду цих ділянок та значення відповідного знака, оскільки звуження дороги може спричинити створення серйозної аварійної ситуації. Тому, якщо ви нещодавно за кермом – буде потрібна особлива пильність. Читайте наш блог та будьте в курсі подій.
Прочел Вашу статью.
Вот у меня вопрос по этому поводу.
В начале отмечу следующие моменты:
– знаки 1.5.1-1.5.3 не говорят об окончании полосы для движения, а знаки 5.21.1, 5 21.2 четко на это указывают;
– сужение дороги может быть плавным и не всегда сразу заметным, особенно в незнакомом месте при отсутствии знаков и дорожной разметки;
– подобные ситуации часто изображают видом сверху и отрисовкой прямой дороги, однако в реальности дорога зачастую бывает извилистая, тоесть – не прямая, а згачит говорить о прямой траектории движения не корректно;
– также не мешает вспомнить пдд п.11.2 и п.10.11.
А теперь вопрос. Дорога в одном из направлений вмещает два ряда машин, нет знаков и разметки, она плавно заворачивает, к примеру, вправо и на изгибе начинается плавное сужение. При этом оба водителя меняют траекторию, так как дорога заворачивает вправо. Кто в таком случае уступает???
Аналогичная ситуация для плавного заворота влево, кто уступает?
Прошу также указать пукты пдд.